Bucureşti, 25februarie 2010 Mobexpert se innoieşte de primăvară cu hipermagazinul din Sun Plaza Berceni şi noua colecţie 2010
Mobexpert işi inaugurează, pe 25 februarie, hipermagazinul din Sun Plaza - Berceni. Investiţia s-a ridicat la 4 milioane de euro iar noul hipermagazin are o suprafaţă totală de 10.255 de metri pătraţi. Deschiderea din Berceni extinde acoperirea reţelei Mobexpert şi in zona de Sud a capitalei şi ridică la cinci numărul de hipermagazine operate de companie in Bucureşti. „Cel mai mult ne interesează să ajungem noi cu magazinele acolo unde clientul işi doreşte să ne găsească. Nu aşteptăm să vină el să ne caute. Sunt peste patru ani de cand ne străduim să ajungem şi in zona Berceni cu un magazin Mobexpert. Sun Plaza a fost oportunitatea pe care o aşteptam şi avem astăzi, in sfarşit, satisfacţia să deschidem pentru locuitorii din partea de Sud a Bucureştiului cel mai frumos hipermagazin din reţeaua Mobexpert”, a declarat Dan Şucu, Preşedintele Grupului Mobexpert. Hipemagazinul Mobexpert Sun Plaza va fi deschis 11 ore pe zi, 7 zile din 7 şi va fi deservit de o echipă operaţională de 70 de persoane. Odată cu deschiderea hipermagazinului din Sun Plaza – Berceni, reţeaua Mobexpert din Romania se extinde la 10 unităţi. Colecţia de primăvară Mobexpert se lansează la Sun Plaza Colecţia pregătită de Mobexpert pentru 2010 vine cu multe noutăţi pe toate segmentele de stil, de la cel contemporan la cel rustic, de la cel urban la cel natural sau etnic-chic. In acest an, peste 35% din produsele din magazinele reţelei vor fi noutăţi şi se vor lansa şapte game complet noi de mobilier. Noua colecţie Mobexpert preia sau chiar anticipează tendinţele europene şi internaţionale in materie de mobilier şi decoraţiuni şi aduce pe piaţa romanească soluţii trendy de ambientare la preţuri decente. „Clientul ştie care sunt tendinţele. Se informează, citeşte şi descoperă in diverse publicaţii de amenajări interioare din intreaga lume produse de care se indrăgosteşte şi pe care şi le doreşte. Noua noastră colecţie ii dă posibilitatea să găsească aceste produse trendy in magazinele Mobexpert. In plus, ele sunt şi la un preţ decent”, a spus Dan Şucu, Preşedintele Grupului Mobexpert. Natural versus glamour – Una din cele mai importante tendinţe internaţionale in domeniul mobilierului in 2010, ilustrată şi de noua colecţie Mobexpert, este o intoarcere in forţă a naturalului. Stilul glamour, culorile tari şi formatele supradimensionate sunt inlocuite de un stil care promovează confortul, acel „bien etre” care conferă linişte, calm şi familiaritate contrabalansand agitaţia lumii nebune. Se impune puternic culoarea albă şi combinaţiile pastel in defavoarea negrului. Această tendinţă va fi regăsită in noua colecţie Mobexpert prin game precum Pearl, Ocean, Jazz şi Elisabeth.
Eco-friendly - Curentul eco-friendly cucereşte şi zona mobilierului şi ii determină pe producători să folosească lemnul intr-un mod cat mai responsabil. Astfel, noile trenduri promovează piese de mobilier pentru fabricarea cărora se folosesc inclusiv bucăţi mici de lemn in imbinări care utilizează mai judicios materia primă. Mobexpert a făcut investiţii in anii precedenţi in echipamente care permit utilizarea acestei tehnologii. Noua colecţie 2010 propune clienţilor produse care ilustrează această direcţie prin gamele Step by Step şi Nova. Lemnul vechi e chic – E foarte trendy in noile ambientări să se folosească piese de mobilier care reciclează şi dau o viaţă nouă produselor şi obiectelor vechi din lemn. In acest trend, noua colecţie Mobexpert pune la dispoziţia clienţilor gama Titanic in care blaturile provin din lemn recuperat şi revalorificat de la vapoare vechi. Noutăţile din colecţia 2010-2011 vor fi disponibile in magazinele din reţea in două etape, prima in martie iar cea de-a doua in septembrie.
Informaţii generale despre Grupul Mobexpert Mobexpert este liderul pieţei de mobilier din Romвnia prin cele două mărci ale sale: Mobexpert – hipermagazine şi magazine de mobilier pentru casă şi decoraţiuni, şi Mobexpert Office – mobilier pentru birou şi colectivităţi. Reţeaua regională a Mobexpert numără, in prezent, 35 de hipermagazine şi magazine. In Romвnia, reţeaua cuprinde 10 hipermagazine in Bucureşti (cinci unităţi in zonele: Pipera, Băneasa, Pantelimon, Militari şi Berceni), Braşov, Suceava, Piteşti, Sibiu şi Iaşi şi 23 de magazine in ţară. In afara Romвniei, primul hipermagazin cu mobilier de casă şi decoraţiuni a fost inaugurat la Sofia, in septembrie 2007. Mobexpert Office este prezent, din 2005, cu magazine proprii in Sofia (Bulgaria) şi оn Belgrad (Serbia). Оnfiinţat оn 1993, Grupul Mobexpert are astăzi 2.200 de angajaţi. Grupul Mobexpert cuprinde 10 firme pe zona de retail, 8 fabrici de mobilă pe zona de producţie, 6 firme de import şi 3 firme de servicii (informatică, logistică şi proiectare-dezvoltare). Cifra de afaceri adiţionată a Grupului Mobexpert, la finele anului 2009, s-a ridicat la 115 milioane de euro.
.
|
|---|